FIRST FLOOR FRINGE WORLD 2017 PROGRAM


 

Block Party (Opening weekend)

Friday 27th January

Art Gallery:

Chirriger Dreaming (Exhibition) OPENING
by Peter Farmer Jr

Time: 6pm-8pm

Main Room:

The Butterfly Ball and the Grasshopper's Feast
Time: 6:30pm-7:30pm

Impro Showcase
Time: 7:45pm-8:45pm

The Shed Space:

The Dream (Installation) LAUNCH
by Kate Thresher

Time: 6:30pm-7:30pm

 

Saturday 28th January

Art Gallery:

Chirriger Dreaming (Exhibition)
by Peter Farmer Jr

Time: 6pm-8pm

Music - Main Room:

The Rare Kind
Time: 6:30pm- 7pm

 The Dons
Time: 7:15pm- 7:45pm

Pacific Tide
Time: 8pm- 8:30pm

Effy's Trip
Time: 8:45pm- 9:15pm

Demon Days
Time: 9:30pm- 10pm

Music - Courtyard:

Jack Davies
Time: 7pm- 7:30pm

Tandem
Time: 7:45pm- 8:15pm 

Siobhan Cotchin
Time: 8:30pm- 9pm

The Shed Space:

The Dream (Installation) 
by Kate Thresher

Time: 6:30pm- 7:30pm

 

Sunday 29th January

Art Gallery:

Chirriger Dreaming (Exhibition)
by Peter Farmer Jr

Time: 6pm-8pm

Main Room:

WA Youth Poetry Showcase
Time: 6:30pm-7:30pm

The Shed Space:

The Dream (Installation) 
by Kate Thresher

Time: 6:30pm- 7:30pm

For more info and tickets on First Floor Block Party click HERE 

 

 

 

Exhibitions/Installations

The Dream (Installation)
by Kate Thresher

Date: Friday 27th January- Sunday 5th February
Location: YMCA HQ Shed Space
Launch Time: 6:30pm- 7:30pm

Chirriger Dreaming (Exhibition) 
by Peter Farmer Jr

Date: Friday 27th January- Sunday 29th January
Location: YMCA HQ Art Gallery
Launch Time: 6:00pm- 8pm

My Story, My Home
by Worlds Press Photo Perth

Date: 17th February
Location: YMCA HQ Art Gallery
Launch Time: 6pm - 9pm
For more info and tickets on My Story, My Home click HERE

Shared Exhibit
Colours of the Ocean by Matilda Broomhall // 
Silly Town by Gaea Anastas

Date: 9th February- 15th February
Location: YMCA HQ Art Gallery
Launch Time: 6:30pm- 7:30pm

For more info and tickets on First Floor Exhibitions/Installations click HERE 

 

Performance Season Program

 

TWEED
Presented by FUGUE

Date: Thursday 2nd February- Saturday 4th February
Location: Main Room
Time: 7pm- 7:30pm
For more info and tickets click HERE

Smashed by Lally Katz
Presented by Beyond the Yard

Date: Thursday 2nd February- Saturday 4th February
Location: Main Room
Time: 7:45pm- 8:15pm
For more info and tickets click HERE

Smells Like Meme Spirit
Presented by The Comedy Emporium

Date: Friday 3rd February- Saturday 4th February
Location: Main Room
Time: 8:30pm-9:30pm
For more info and tickets click HERE

I Do
Presented by Samantha Maclean

Date: Thursday 9th February- Saturday 11th February
Location: Main Room
Time: 7pm- 8pm
For more info and tickets click HERE

Where The Giant Fell
Presented by Piffy on a Rock Theatre Company

Date: Thursday 9th February- Saturday 11th February
Location: Main Room
Time: 8:30pm-9:30pm
For more info and tickets click HERE

Anna & Liv
Presented by Knox Your Socks Off Productions

Date: Thursday 16th- Saturday 18th February
Location: Main Room
Time: 7pm- 8pm
For more info and tickets click HERE

Stand Up, Skit Down
Presented by Fidget and Fly

Date: Thursday 16th February- Saturday 18th February
Location: Main Room
Time: 8:30pm-9:30pm
For more info and tickets click HERE

For full calendar of events click HERE

Facebook Events:

Block Party CLICK HERE

Exhibitions CLICK HERE

For Social Media updates on all things First Floor hit up;

Facebook: YMCA HQ ClICK HERE

Instagram: @firstfloorhq

 

Hi res logo block.jpg.jpeg
 
 

CONTACT

For all queries for First Floor please direct them to: sean@gelo.com.au